علل رایج خرابی ماشین لباسشویی

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی

اگر لباسشویی روشن شده و در اواسط سیکل شستشو ناگهان خاموش شده می شود، این مشکل می تواند منشا الکتریکی و یا مکانیکی داشته باشد:

  •  دو شاخه برق ماشین خراب شده است.

نحوه رﻓﻊ: به دلیل بار الکتریکی زیاد، ممکن است اتصالات دو شاخه برق، ذوب شده و قطع شده باشند. همچنین ممکن است در صورت استفاده از محافظ جریان الکتریکی برای لباسشویی، خرابی محافظ دلیل بروز خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی باشد. اتصالات ورودی برق و محافظ دستگاه را بررسی کنید.

  •  خازن پارازیت گیر لباسشویی سوخته است.

نحوه رﻓﻊ: معمولا در انتهای دو شاخه برق دستگاه در درون لباسشویی، یک خازن پارازیت گیر نصب می گردد، که ممکن است به دلیل بار زیاد، سوخته و موجب قطعی برق در لباسشویی شده باشد. در این صورت لازم است تا خازن پارازیت گیر لباسشویی را تعویض کنید.

  •  تایمر یا برد الکترونیکی لباسشویی خراب شده است.

نحوه رفع: در مدل های قدیمی لباسشویی، از تایمر برای فرمان انجام کار لباسشویی استفاده می شد و امروزه اینکار را برد الکترونیکی لباسشویی انجام می دهد. نوسانات برق و یا خرابی یکی از قطعات، مانند المنت یا شیر برقی و غیره، موجب آسیب رسیدن به برد الکترونیکی می شود که نهایتا می تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین کار شود. تعمیر و تعویض برد الکترونیکی لباسشویی بسیار حساس بوده و باید حتما توسط تکنسین لباسشویی انجام گیرد.

علت روشن نشدن چرا تایمر و روشن نشدن ماشین لباسشویی

برای حل این موضوع در ابتدای کار پریز برق چک کرده و از وجود ولتاژ مطمئن شوید، در ادامه می توانید که دوشاخه دستگاه را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعدی می توانید که سیم های رابط یا کابل های موجود اتصال به لباس شویی را بررسی کرده و در صورت وجود قطعی آن را تعویض کنید.

اگر همچنان مشکل شما پابرجا باشد، باید نگاهی به کلید قطع و وصل انداخته و اگر دوباره نتیجه ای حاصل نشد حتما اتصالات کابل رابط به ترمینال را نیز بررسی کنید. برای این منظور باید محل اتصالات هادی‌ های کابل رابط در ترمینالها را بازدید نموده و در صورت مشاهده عیب آن را رفع کنید.

اگر شما هر چهار راهکار ارائه شده را انجام داده و همچنان مشکلاتان به قوت خود باقیمانده است، باید به شما بگویم که میکرو سوئیچ ماشین لباسشویی شما خراب شده است. رفع این ایراد کمی نیازمند ابزار و سررشته برقی می باشد و توصیه می شود که توسط افراد ماهر انجام شود.

برای این کار اول سوکت ها را از میکرو سوئیچ جدا کرده و و توسط اهم متر قطع و وصل اهرم دستی آن، وضعیت پلاتین‌های آن را مورد آزمایش قرار دهید. اگر مطمئن شده اید که این قطعه خراب شده است، نسبت به تعویض آن اقدام کنید، در غیر این صورت ممکن است که زبانه قفل‌ دار، اهرم میکروسویچ را خوب فشار ندهد.

علل رایج خرابی ماشین لباسشویی

لباسشویی روشن می شود اما کار نمیکند

تنها دلیلی که ممکن است که این اتفاق رخ دهد، خرابی موتور تایمر می باشد که برای رفع این ایراد لازم است که سیم های موتور تایمر را از قطعه جدا کرده و آن را مستقیم به برق بزنید. اگر در این حالت موتور تایمر کار نکند، یعنی قطعه موردنظر خراب شده و نیازمند تعویض است. البته ممکن است که چرخ دنده‌ ها خراب شده‌ باشند و حرکت محور موتور به محور تایمر انتقال نیابد، در این صورت تعویض این بخش از موتور نیز کافی است.

علت توقف ماشین لباسشویی در حین کار

در این حالت ها، زمانی که ماشین لباسشویی متوقف می شود، دستگاه خاموش نشده و همچنان روشن باقی می ماند. مشکلاتی که ممکن است بروز نماید می توانند متفاوت باشند. بطور مثال ممکن است تایمر لباسشویی در اواسط برنامه شستشو متوقف شود و یا اینکه موتور لباسشویی بلافاصله پس از شروع به کارمتوقف شده و بایستد.

در هر صورت، توقف تایمر لباسشویی و یا توقف موتور لباسشویی می توانند دلایلی داشته باشند که به چندین جزء ماشین مربوط می شود. ممکن است این اجزاء معیوب بوده و نیاز به تعمیر داشته باشند و یا صرفا اشکال کوچکی مانند قطعی سیم و اتصالات آنها پیش آمده باشد.

تذکر مهم: در صورتی که از دانش کافی برای تعمیر ماشین لباسشویی برخوردار نیستید و سابقه تعمیرات لباسشویی ندارید، به هیچ عنوان به دستکاری ماشین لباسشویی خود نپردازید. اینکار سبب آسیب جدی به شما و دستگاه تان می گردد و ممکن است حتی به تشدید مشکل بیانجامد. پیشنهاد ما تماس با متخصصان تعمیر لباسشویی پارس تکنیک . شما می توانید در اسرع وقت و با صرف هزینه منطقی، مشکلات لباسشویی خود را برطرف کنید.

میکروسوئیچ درب

مجموعه سوئیچ درب یا همان میکروسوئیچ درب، زمانی که قفل درب باز باشد، لباسشویی را از چرخیدن باز می دارد. در صورتی که میکروسوئیچ درب خراب باشد و از کار بیوفتد، ماشین لباسشویی ممکن است وسط کار متوقف شود. برای تعیین خراب بودن یا نبودن میکروسوئیچ درب، با کمک یک مولتی متر هر یک از سوئیچ های درب را تست کنید. در صورتی که یکی از سوئیچ های درب جریان ندارد، آن را تعویض نمایید.

موتور قفل درب و زبانه درب لباسشویی

قفل درب، از بسته بودن درب لباسشویی در هنگام فرآیند شستشو اطمینان حاصل می کند. زمانی که درب لباسشویی بسته شود، ماشین لباسشویی می تواند عملیات شستشو را آغاز نماید. در صورتی که زبانه قفل به خوبی بسته نشود، قفل درب از عملیات لباسشویی جلوگیری می کند. اگر قفل درب معیوب باشد، لباسشویی ممکن است در میانه سیکل شستشو متوقف شود. قفل درب می تواند به دلایل مکانیکی و یا الکتریکی از کار بیوفتد.

قفل درب را برای هرگونه آسیب اعم از ساییدگی و غیره بررسی نمایید. اگر قفل درب آسیب دیده است و یا به درستی چفت نمی شود، آن را تعویض کنید.
برای تعیین اینکه قفل درب بصورت الکتریکی از کار افتاده، از نقشه راهنمای ماشین لباسشویی خود کمک گرفته و به وسیله مولتی متر هر یک از سوئیچ های قفل درب را برای وجود جریان تست کنید. اگر یکی از سوئیچ ها جریان نداشته باشد، باید آن را تعویض نمود.

ماشین لباسشویی فقط آب می گیرد و عملیات بعدی آن متوقف می شود

وجود این مشکل نیز ارتباط نزدیکی با دلایلی دارد که در بخش های قبلی بیان شد. یعنی در این بخش نیز خرابی هیدرواستات، موتور تایمر و اتصالات هیدرواستات به موتور تایمر باعث به وجود آمدن این حالت می شود.

پس برای رفع کردن این مشکلات طبق راهکارهای گفته شده کافی است که پلاتین های مربوط به تغذیه موتور تایمر در هیدرواستات، وصل نمی شود. می توانید با دمیدن در لوله ورودی هیدرواستات عملکرد پلاتین های هیدرواستات را مورد بررسی قرار دهید. در صورت مشاهده عیب در هیدرواستات آن را تعویض کنید. سیم های اتصال را تعویض کرده یا خرابی موتور تایمر را بررسی کنید.

ماشین لباسشویی خاموش است ولی آب وارد مخزن می شود

به وجود چنین حالتی تنها یک علت داشته و ان هم خرابی شیر الکتریکی است. برای رفع کردن آن بهتر است که لاستیک سر اهرم فنر، سوراخ شدن لاستیک یا دیافراگم شیر را مورد بررسی قرار داد و درصورت عدم رفع عیب آن را تعویض کنید.

علل رایج خرابی ماشین لباسشویی
علل رایج خرابی ماشین لباسشویی

لباسشویی روشن است اما دائما آب می‌ گیرد و آب داخل مخزن در سطح معینی نیست

اولین دلیل وجود چنین مشکلی خرابی هیدرواستات می باشد که روش رفع آن در بخش های قبلی ذکر شد. درصورت سالم بودن این قطعه، بهتر است که شیلنگ ورودی به هیدرواستات را بررسی کنید تا از عدم سوراخی یا چاک خوردن آن مطمئن شوید، چرا که این حالت ها باعث خارج شدن هواوی فشرده از آن می شود.

البته که تنظیم نبودن هیدرواستات نیز می تواند از دلایل لبریز شدن آب مخزن باشد. برای تنظیم این قطعه شما می توانید از پیچ تعبیه شده بر روی قطعه استفاده کنید.

ماشین لباسشویی نشت آب دارد

خب کم کم به سوالاتی می رسیم که نشان می دهد، کمی ماشین لباس شویی شما وضعیت خوبی ندارد. نشتی آب در اولین بخش می توانید از سوراخ شدن لاستیک دور دستگاه باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که سبب خوردگی این لاستیک شود، در این زمان شما باید اول از سوراخ بودن این قسمت مطمئن شوید، در مرحله بعدی سوراخی این لاستیک را رفع کرده و در زمان اتصال باید این قسمت را در بخش بالایی قرار دهید.

یعنی لاستیک را ۱۸۰ درجه چرخانده و بخش بالایی و پایین را جابجا کنید. این بخش از آن جایی که می تواند دلایل زیادی داشته باشد، در ادامه به صورت ساده علت مشکل و روش های حل ان ها را بیان می کنیم.

مخزن سوراخ بوده و شما برای حل این موضوع باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. اتصال شیلنگ ورودی به شیر الکتریکی درست برقرار نشده است که در این صورت باید محل اتصال را نگاه کرده و اتصال این بخش را به درستی تغییر دهید.

شیر ورودی آب یا شیر برقی

در طی مرحله خیساندن لباس ها، شیر ورودی آب باز شده و به آب اجازه ورود به دیگ لباسشویی را می دهد. اگر شیر ورودی آب از کار بیوفتد، دستگاه همچنان منتظر خواهد ماند تا آب به داخل لباسشویی وارد شود، که منجر به توقف لباسشویی در وسط کار خواهد شد. برای اطمینان از خراب بودن شیر ورودی آب، از یک مولتی متر برای تست جریان استفاده کنید. در صورتی که جریان در شیر ورودی آب وجود ندارد، باید آن را تعویض کنید.

تعمیر برد لباسشویی مشهد

برد کنترل اصلی

ممکن است دلیل توقف لباسشویی، خراب بودن برد کنترل اصلیل باسشویی باشد؛ اگرچه معمولا در این حالت، خراب بودن برد کنترل اصلی کمتر پیش می آید. پیش از آنکه بخواهید برد کنترل اصلی را تعویض کنید، ابتدا تمامی اجزائی که ممکن است دلیل بروز این مشکل باشند را بررسی نمایید.

فیسبوکتویتراینستاگرامیوتیوبپینترست